Sprawdź nas:
Za nami jedna z bardziej kluczowych konferencji ze świata DMD - Muscular Dystrophy Association Clinical & Scientific Conference 2025, która odbyła się w dniach 16-19 marca w Dallas, w USA. Przy okazji tej konferencji, a także w czasie poprzedzającym to wydarzenie sporo się działo. Newsy goniły newsy. Niektóre informacje i opinie prezentowane były za szybko, inne powodowały ponowny ból głowy a niekiedy wewnętrzną wściekłość i niemoc…
W jednym z wpisów - Ekspresja mikrodystrofiny. Porównanie terapii genowych pisałem o firmach Sarepta, Pfizer i RegenXBio, które toczyły bój o najlepszą terapię dla DMD z mikrodystrofiną. Prezentowałem w nim grafiki skróconych wersji dystrofiny na tle dystrofiny u zdrowych osób. Z czasem Pfizer wycofał się z tego wyścigu po kolejnej wiadomości o śmierci pacjenta. Obecnie do kluczowych graczy dołączył Solid Bioscencies.
W styczniu br, firma Sarepta ogłosiła pozytywne wyniki końcowe z części 2 badania klinicznego fazy 3 o nazwie EMBARK, dotyczącego terapii genowej ELEVIDYS.
Kluczowe wyniki:
Długofalowe efekty:
U pacjentów, którzy otrzymali ELEVIDYS już w części 1 badania:
Sarepta podkreśla, że wyniki te sugerują, iż przebieg choroby u pacjentów leczonych ELEVIDYS zaczyna się znacząco różnić od naturalnego przebiegu DMD.
ELEVIDYS nadal wykazuje dobry profil bezpieczeństwa i tolerancji.
Natomiast w marcu poinformowano opinię publiczną o śmierci jednego z pacjentów leczonych Elevidys. Wiele osób ze światka DMD była poruszona tą informacją, szczególnie, że obecnie w Polsce prowadzone są liczne zbiórki na lek dostępny w USA. 3,2 mln dolarów to nadal kwota, która może przysporzyć o ból głowy, ale również uzasadnioną wściekłość - czy to rzeczywista cena zdrowia chorych, niczemu winnych, osób? Śmierć była związana z ostrą niewydolnością wątroby, co według Sarepty nie jest nowym sygnałem bezpieczeństwa. Wiadomo, że Elevidys i inne terapie genowe wykorzystujące wektory wirusa adenowirusowego (AAV) mogą powodować ostre uszkodzenie wątroby jako efekt uboczny, a ryzyko to jest podkreślone jako zdarzenie niepożądane w ulotce informacyjnej Elevidys. Sarepta nalega również, że profil korzyści i ryzyka terapii genowej „pozostaje pozytywny”.
Sarepta zgłosiła śmierć odpowiednim organom ochrony zdrowia i zaktualizuje etykietę Elevidys, aby „odpowiednio reprezentowała to zdarzenie”. Akcje spółki spadły o około 22%.
Czy nad Sareptą zbierają się czarne chmury? Możliwe, że firma trochę straci na wiarygodności, dopóki nie pojawi się oficjalna informacja o tym czy lek rzeczywiście miał wpływ na śmierć pacjenta. Wydaje się jednak, że przynajmniej w USA ta terapia nie straci na wartości, ciągle jest jednym z najważniejszych prób zastopowania DMD u pacjentów - ostatnie wyniki pokazują, że to idzie w dobrą stronę… jednak jest to nadal bardziej nadzieja niż ostateczny i wiarygodny wynik - za mało czasu, aby potwierdzić skuteczność tego leku.
„Jesteśmy niezwykle zadowoleni z możliwości zaprezentowania naszych pierwszych danych klinicznych z badania INSPIRE DUCHENNE” – powiedział Bo Cumbo, prezes i dyrektor generalny Solid Biosciences. „Rozpoczynając to badanie, zobowiązaliśmy się do kompleksowej analizy działania terapii SGT-003. Trzy różne metody pomiarowe wykazały – naszym zdaniem – potencjalnie najlepszą w swojej klasie ekspresję naszego zróżnicowanego transgenu mikro-dystrofiny. Znaczące obniżenia wszystkich ocenianych biomarkerów uszkodzenia mięśni związanych z dystrofią Duchenne’a dostarczają wstępnych dowodów na pozytywny wpływ terapii na integralność mięśni, w tym również wczesnych sygnałów korzystnego działania kardiologicznego.”
Solid Biosciences planuje w połowie 2025 roku złożyć wniosek o spotkanie z FDA w celu omówienia możliwości uzyskania przyspieszonej ścieżki rejestracyjnej dla terapii SGT-003.
SGT-003 była dobrze tolerowana przez pierwszych sześciu uczestników, którzy otrzymali terapię do dnia zakończenia zbierania danych: 11 lutego 2025 r.Wszyscy pacjenci osiągnęli co najmniej 20 dni po podaniu terapii.
Pod koniec marca, firma REGENXBIO Inc. przedstawiła nowe, pozytywne dane tymczasowe pochodzące od dwóch kolejnych pacjentów biorących udział w badaniu fazy I/II AFFINITY DUCHENNE®. Badanie dotyczy terapii genowej RGX-202, będącej lekiem eksperymentalnym, który dostarcza transgen mikro-dystrofiny za pomocą wektora AAV8 u pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a.
Według REGENXBIO, nowe dane z kohorty dzieci w wieku 1–3 lata potwierdzają korzystny profil bezpieczeństwa i skuteczności wcześniej zaobserwowany u dzieci w wieku 4 lat i starszych, co wzmacnia potencjał RGX-202 jako terapii dla szerokiego zakresu wiekowego.
Nowe dane od dwóch pacjentów, którzy otrzymali kluczową dawkę RGX-202, wykazują silną ekspresję mikro-dystrofiny RGX-202 u dzieci w różnym wieku:
Dodatkowo, wyniki pokazują, że RGX-202 jest dobrze tolerowana i posiada korzystny profil bezpieczeństwa.
Plany na przyszłość:
Najnowsze informacje z 2025 roku dotyczące terapii genowej GNT0004 firmy Genethon w leczeniu Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a (DMD):
Dane z badania klinicznego:
Bezpieczeństwo:
Terapia GNT0004 była dobrze tolerowana; nie odnotowano poważnych działań niepożądanych u pacjentów otrzymujących Dawka 2.
Planowane działania:
Genethon planuje rozpocząć fazę kluczową (pivotal phase) badania w drugim kwartale 2025 roku, obejmującą ponad 60 dzieci w Europie, a następnie rozszerzyć badania na Stany Zjednoczone.
Najnowsze dane z 2025 roku potwierdzają potencjał terapii genowej GNT0004 w leczeniu DMD, wskazując na jej skuteczność w stabilizacji funkcji mięśniowych oraz korzystny profil bezpieczeństwa.
A co szykuje nam drugi kwartał 2025? Bacznie obserwujemy co się dzieje, a także zasięgniemy informacji u profesorów przy okazji wizyt w Liege i Leuven.
Masz pytania, sugestie? Napisz do nas: razem@bracia29.pl
DMD to również walka z czasem. Zanim powstanie odpowiedni lek na zatrzymanie degradacji mięśni musimy utrzymywać chłopców w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Szczególnie ważne są ćwiczenia i terapie wspomagające, które pobudzają mięśnie i przedłużają ich żywotność.
Obecnie mieszkamy w Belgii, gdzie mamy nadzieję na udział w badaniach genetycznych oraz lepszą opiekę medyczną dla chłopców z ukierunkowaniem na Dystrofię Mięśniową Duchenne'a. Tu też liczymy się z kosztami.
Wpłat darowizn można kierować na konto: „Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym“ BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A.
Nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001
Tytułem: Sławiński, 17052
1,5% podatku w zeznaniu PIT wpisz numer KRS: 0000270809
W rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE wpisz: Sławiński, 17052
BĘDZIEMY WDZIĘCZNI ZA KAŻDĄ OKAZANĄ POMOC!
Szczegóły odnośnie przekazania 1,5% oraz innych form pomocy dla Braci w profilu fundacji Avalon.
Robert